İnsan Kaynakları ve Bulut

İnsan Kaynakları ve Bulut

8 Ekim 2018 4 Yazar: mucan63

 

Çağımızın kaçınılmaz olaylarından bulut uygulamalarının sizce ik dünyasına nasıl etkisi olmuştur.

Bir kaç bilgisayar ve bir serverın olduğu muhasebe çözümlerinden yavaş yavaş tüm firmalar çıkmaya başladı. Verinin işlenmesi ve dilendiğinde raporlanması mobil platformlarda veya işyerinde olmadığınız da bile ulaşılabilir olması büyük önem arz etmekte.

Serverınızın uzak masaüstü uygulamaları ile ulaşılması ilk aşamada mantıklı görünsede işler karmaşık hale geldiğinde ve kullanıcılar çoğaldığında yetersiz çözüm olduğunu anlayacaksınız. 

Çözüm olarak, çokca duymuş olduğunuz, bulut tabanlı yazılımlara geçebilirsiniz. Verinin sizin serverınızda tutulmaması basit ve bilgisayar bilgisi olmayanlar tarafından ilk aşamada yanlış  gelsede durum öyle değildir. Güvenilir ve kurumsal bir bulut çözümüne sırtınızı dayayabilirsiniz. 

Peki insan kaynakları ve bulut tabanlı programlar nasıl ilişki içerisindeler ?

Personel izinlerini ücretsiz, ücretli (mazeretli), yıllık gibi 3 temel kategoriye ayıralım. Personel izne çıkmadan önce izin kağıdı düzenleyip kendisine imzalatmak zorundasınız. Matbaadan basılmış fişlerin üzerine tüm bilgiler yazılarak ve imzalar alınarak bu olat takip edilebilir. Hem çok zahmetli hemde takibi sırasında inanılmaz karışıklıklar çıkabilir.

Word programından bir taslak hazırlarsınız ve yazım olayını kolaylamış olursunuz. Yıllık izinleri de excel den basit formüllerle takip edebilirsiniz. Fakat yıllanmış elemanlarınızı ve artan izin sayılarınız o excel tablolarında kaybolup gidecek. Yanlış yapma ihtimaliniz artacaktır. 

İşte tam bu karmaşanın içinde bulut uygulamaları sizin imdadınıza yetişecektir.

Personelin kullandığı izinler, izinlerin türleri, ne zaman ve ne kadar kullandıkları bilgileri kesinlikle karışmayacaktır. Kaç gün yıllık izni kaldı diye hesap yapmaktan, excel tablolarında hesap yapmaktan ve en önemlisi izin çıktısını 1-2 tık yardımıyla almanızı sağlayacaktır. 

Sadece izin olarak kısıtlamamak gerekiyo. Özlük dosyası evrak olarak tutmanız gerekse bile günlük işlerinizde özlük dosyalarına bakma gereği duymuyorsunuz. Personelin iletişim bilgileri, adres bilgileri çalışma zamanları gibi sürekli gereken bilgiler her daim tablet, telefon ve bilgisayarınızda.

Bir diğer avantajınıda raporlama olarak belirtmeliyim. Engelli çalışanlarınızın listesi mi gerekti veya Üretim personellerinden belli bir unvandaki çalışanlarınızın iletişim bilgilerimi gerekti bunun gibi gün içinde ihtiyacınızın olacağı onlarca rapor tek tıkla elinizde.

Bordro lama, BES, Performans Yönetimi, Zimmet Yönetimi gibi çok fazla özellikleri bulunsa da bu tür programların en fazla kullandıklarımı sizlere açıklamak istedim.

Yaklaşık 3 yıl önce kullanmaya başladığım bulut çözümü olan KOLAY İK uygulamsından çok fazla memnun olduğumu ve işlerimi kolaylaştırdığı için teşekkürlerimi tekrardan sunuyorum.